Make your own free website on Tripod.com
 

1990
Team Georgia

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Alex Barylak Columbus University of Georgia
Michael Bender   Swainsboro    South Georgia College
Matt Bennett Westover Middle Georgia College
Brett Binkley Brookwood Georgia Tech
Richard Cavanaugh Tift County ABAC
Deron Dowhower Marist University of Virginia
Al Gogolin Marist Georgia Tech
Buck Hall Forsyth Middle Georgia College
Reggie Ingram Coffee County University of Georgia
Robert Lewis Fayette County Auburn University
Lincoln Martin Lithia Springs Birmingham Southern College
Scott McIntyre Brookwood Georgia Tech
Jeff Myers Roswell Western Carolina University
Derick Nesbitt Wilkinson County
Al Sadler Rockdale County Middle Georgia College
Brad Schorr Columbus New York Mets
Matt Sheppard Wayne County Georgia Southern University
Mitchell Stafford Swainsboro South Georgia College
Mike Tarter Walton University of South Carolina
Steve Walker Lee County Chicago Cubs

1991
Team Georgia

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Jody Ashley Newnan Middle Georgia College
David Armstrong Lumpkin County Middle Georgia College
Will Collins Wayne County South Georgia College
Danny Harris Henry County Gordon Junior College
Terry Harvey Dacula North Carolina State University
Kenny Henderson Ringgold University of Miami
Rodney Holder Evans Southern Union
James Huffstetler Adairsville Stetson University
Roy Hurst Duluth Western Carolina University
Andrew Johnson Marist Wake Forest University
Todd Larocca Lovett Stanford University
Jason Laboeuf McIntosh Auburn University
Chris Maley Columbus Chattahoochee Valley
Sandy McKinnon Coffee County Middle Georgia College
Shawn McNally Winder Middle Georgia College
Paul Murray Metter Middle Georgia College
Shannon Snyder LaGrange Southern Union
Preston Taylor Walton North Florida Community College
Brett Thees Parkview Gordon Junior College
Mick Weldon Tift County Southern Union

1992
Team Georgia

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Joe Parks Pike County Middle Georgia College
Dax Norris LaGrange Central Alabama College
Wade Holland Westside Southern Union
Eric Whitely Dunwoody East Tennessee State
Ryan Ritter Wheeler Georgia Tech
Mike Hall Tift County Valdosta State College
Chuck Beale Dublin Stetson University
Jim MorGeorgian Walton Georgia Tech
Shane Monahan Wheeler Clemson University
Mark Hamlin Evans Georgia Southern University
Kyle O'Neal Parkview DeKalb Central College
Kevin Wildes Warner Robins ABAC
Andy Yanzetich Parkview DeKalb Central College
Jeff Keppen Central Gwinnett Clemson University
Jeff Rossler Parkview University of Georgia
Danny Nash Wheeler Stetson University
Sy Jones Perry    Georgia Southern University
Kelly Kingston Columbus Southern Union
Mike Sorrow Woodward Georgia Tech
Brian Vogeley Walton DeKalb Central College

1993
Team Georgia

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Ricky Collins Stockbridge Southern Union
Tony Crossen Northwest Whitfield Clemson University
Heath Davis   Columbus Central Alabama College
Reggie Davis Alexander Campbell University
Rodney Dickerson Creekside   Auburn University
Rhodney Donaldson  Cairo Troy State University
Todd Gray Lovett    Wake Forest University
Charles Green LaGrange Notre Dame University
Chris Hall Evans University of Georgia
Neal Hannah Breman Gordon College
Daniel Jordan Thomasville Middle Georgia College
Jon Lawrence Columbus Middle Georgia College
Brian Malalette Dublin ABAC
Matt Matthews Parkview Columbus College
Tony Pavlovich Thomasville Middle Georgia College
Derek Perkins Buford Middle Georgia College
Tom Peterman Walton Georgia Southern University
John Rocker First Presbyterian Atlanta Braves
Tory Tarleton Heritage Augusta College
Tyson Whitley LaGrange Georgia Southern University

  1994
Team Georgia

"Third Place"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Chad Fussell Coffee County Georgia Southern University
Tim Rowland Windsor Forest Undecided
J.J. Thomas Wheeler Georgia Tech
Joey Cranford Stratford Academy University of Georgia
Jarrod Kingrey Columbus Central Alabama College
Shane Hopper Winder Barrow University of Georgia
Sim Oliver Columbus Central Alabama College
George Jones Parkview East Tennessee University
Dino Dakuras Lakeside Evans University of South Carolina at Aiken
Grady Blanchard   Evans Georgia Southern University
Brian Seal Wheeler Georgia Southern University
Tod Lee   Troup County Georgia Southern University
Matt Hyers Newton County   Middle Georgia College
Skip Shipp North Cobb Gordon College
Art Carter     Ware County Georgia College
J.D. Drew Lowndes    Florida State University
Josh Gandy Ringgold University of Georgia
Matt Everett Monroe Area Gordon College
Jeff Tidwell Fayette County Southern Union
Casey Bates Madison County Southern Union

1995
Team Georgia

"Third Place"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Raymond Beasley   Windsor Forest Lake City Community College
Cliff Brand Central Gwinnett Middle Georgia College
Chris Crawford Wheeler University of Georgia
Adam Everett Harrison North Carolina State
Andrew Ferrer Lassiter North Carolina State
Zack Frachiseur Rockdale County University of Georgia
Josh Hudson Columbus High School Junior
Keith Law East Paulding Kennesaw State
Bobby McDonald Parkview Valdosta State University
Brian Moon Newton County Southern Union
David Noyce Marietta   Furman University
Eric McQueen North Cobb   Georgia Tech
Brian Rainwater Lee County    High School Junior
Dana Reece   Towns County Young Harris College
Doug Roper Vidalia Clemson University
Brent Schoening Columbus High School Junior
Jason Simmons Columbus   Georgia Tech
Dernel Stenson LaGrange High School Junior

1996
Team Georgia

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Brian Chester   Statesboro   Georgia Southern
Nick Crisp Morrow North Carolina State
Josh Dorminy Lee County Middle Georgia
Todd Faulkner Harrison     Georgia Tech
Hayden Gliemo Colquitt County High School Junior
Josh Hudson Columbus University of Florida
Josh Jerkins   Albany Chipola Junior College
Derek Mann   Columbus University of South Carolina
Jason Page Jones County High School Junior
Michael Parkerson Columbus   High School Junior
Matt Phillips Hardaway Chattahoochee Valley
Dwight Pope Westside South Georgia College
Brian Rainwater Lee County Middle Georgia College
Ben Sheeter   Parkview Dekalb Central College
Dernel Stinson LaGrange Boston Red Sox
Rico Washington Jones County High School Junior
Hammond Watley Redan DeKalb Central College
Chase Wingo LaGrange Southern Union

1997
Team Georgia

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Reggie Adams Southeast Macon University of Georgia
Adam Blue   Heritage Georgia Tech
Matt Boggs Dalton Georgia Tech
Nick Deckon Milton University of Georgia
David Devy Walton   DeKalb Community College
Tim Drew   Lowndes   Florida State University
Hayden Gliemo Colquitt County Auburn University
Bryant Hodges Seminole County   Georgia Southern University
Keith Hunter   Lovejoy Kennesaw State
Jeff Keppinger Parkview High School Junior
Mic Knox   Harrison Undecided
Michael Levy Riverwood   Dartmouth
Blair McCaleb Lassiter Undecided
Victor Menocal Gainesville High School Junior  
John Miniscalco Parkview Columbus State
Andy Mitchell   Heritage   Georgia Tech
Matt Price      Greater Atlanta Christian DeKalb Community College
Mark Smith   Greenbrier   Undecided
Brad Stockton   Lassiter Georgia Tech
Truett Taylor Lowndes Undecided

1998
Team Georgia

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Cory Blackmon Rockdale County DeKalb Community College
Rico Bravo Lakeside Evans University of South Carolina
Brian Felkel    Valdosta North Florida Community
Ladd Hammond Henry County Mercer University
Heath Higgins Etowah Citadel
Ben Hudson Harrison Kennesaw State
Rusty Huggins Groves Middle Georgia College
B.J. Long Evans    High School Junior
Eric Mathis Shiloh   Columbus State
Victor Menocal Gainesville Georgia Tech
Brandon Moorhead Franklin County University of Georgia
Scott Murphy Parkview University of Alabama
Maurice Murray   Hawkinsville Middle Georgia College
Wes Rynders Pope Georgia Tech
Bill Sharpton Vidalia University of Georgia
Will Stuckey Colquitt County ABAC
Ben Sutter   Harrison Columbus State
Blake Taylor Hardaway Columbus State
Lloyd Turner Hephzibah   Middle Georgia College

1999
Team Georgia

Senior Team

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Matt Lauderdale Marist South Carolina at Charleston
Rusty Beale Dublin Stetson
B.J. Long Evans Middle Georgia College
Ronnie Robinson Chamblee Georgia Tech
Josh Davis Gainesville Virginia Tech
Andrew Ginther Central Carrollton Columbus State
Brian Koon Hardaway Columbus State
Jonathon Schuerholz Lovett Auburn
Andrew Skinner LaGrange High School Junior
Rocky Baker Hardaway Mercer
Jason Yarbrough Seminole Middle Georgia College
Levale Speigner Thomasville Okaloosa Walton C.C.
Bo Mobley Columbus South Carolina
Jemel Spearman St Pius Georgia Southern
John Marshall Smith Bleckley County Auburn
Zane Green Lowndes High School Junior
Zach Watson Columbus High School Junior
Jarrett Warren Henry County Georgia
Ben Ginrich Pope Kennesaw State
Matt Herring Valdosta Georgia Southern

Junior Team

"Sunbelt Runner-up"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Jeremy Brotherton Ridgeland Georgia
Patrick Green Milton  
Lee Roberson Fayette County  
Zack Watson Columbus Wallace Community College
James Payne Cook County  
Brad Riker Morrow Middle Georgia
Jasha Balcom Dublin  
Michael Percy Dalton Kennesaw State
Andrew Skinner LaGrange Auburn
John Johnson Greenbrier  
Adam Pritchard Griffin  
Chris Webb Effingham County Georgia
Michael Schiffman South Gwinnett Georgia
Daniel Dukes Cook County  
Mike James Milton  
Jamel Jones Evans Middle Georgia
Javon Moran Lowndes Auburn
Brian Jones North Cobb Mercer
Scott Tolbert Madison County  
Drew Jerdan Wheeler Duke

2000
Team Georgia

Senior Team

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Brett Campbell Douglas County Georgia
Josh Fulghum Lee County High School Junior
Jonathon Woodham Lee County Georgia Southern
Jamie Langham Jones County A.B.A.C.
Cameron Lane Columbus Georgia Tech
Michael Percy Dalton Kennesaw State
Andrew Skinner LaGrange Auburn
Tim Moni Columbus Young Harris
Eric Mooney Gainesville Southern Tech
Garrett Groce Columbus High School Junior
Brian Jones North Cobb Mercer
Zach Watson Columbus Wallace Community College
Michael Schiffman South Gwinnett Georgia
Jay Mitchell LaGrange High School Junior
Kellin Ludwig Lee County High School Junior
Chad Coffee Lee County Chipola Community College
Jamal Jones Evans Middle Georgia
Steven Register Shaw High School Junior
Chris Webb Effingham County Georgia
Drew Jerden Wheeler Duke

Junior Team

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Ryan Perry Jonesboro Kennesaw State
Andrew Crider Chattahoochee Kennesaw State
Kyle Amerson Jefferson County  
Nick Long Shaw Georgia
Clint Frost Jordan  
Mike Miello North Cobb Duke
Clint Sammons Parkview Georgia
McCay McBride Screven County Georgia
Garrett Groce Columbus Georgia Tech
Brandon Key Greenbrier  
Daniel Hurst Effingham County  
Chris Colton Newnan Middle Georgia
Ryan Dean Columbus Middle Georgia
Vinnie DeChristafero Richmond Hill Georgia Southern
Jason Fellows Berkmar Georgia
Jon David Milford Hart County  
Mickey Westphal Central Gwinnett Georgia
Ryan Pittmon South Gwinnett  
Clay Wehner Thomasville  
Brian Harrison Dalton  

2001
Team Georgia

Senior Team

"Sunbelt Runner-up"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Ryan Perry Jonesboro Kennesaw State
Miles Carpenter Pickens County Jacksonville State
Chris Anderson Parkview Georgia
Steven Cornett Gainesville High School Junior
Reginald Fitzpatrick McNair Montreal Expos
Blake Thompson Lowndes Valdosta State
Clay Wehner Thomasville Chipola Junior College
Andrew Crider Chattahoochee Kennesaw State
Kevin Bulgar Brookwood Young Harris
Holland Walls LaGrange Georgia
Ryan Dean Columbus Middle Georgia Jr College
Chris Colton Newnan Middle Georgia Jr College
Zach Spier Lakeside Georgia Southern
Andrew Kown Walker Georgia Tech
Jason Fellows Berkmar Georgia
Brad McCann Duluth Georgia
Mickey Westphal Central Gwinnett Georgia
Ben Rulon Columbus Young Harris
John Carroll Gainesville High School Junior
Brian McCann Duluth High School Junior

Junior Team

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Brian Clausen  Jordan  
Matthew Capps  Alexander  
Bennett Mayfield  North Forsyth  
Brandon Bowers  Brantley County  
J.P. Lowen  Lassiter  
Parker Dye  Lakeside Evans Young Harris
Friedel Pinkston  Hart County  
Jeff Francoeur Parkview Atlanta Braves
Brantley New  Dublin  
John Ingram  Chattahoochee Clemson
Jake Bundrick Cairo Pensacola Junior College
Brad Mayo Eagles Landing Georgia State
Brian McCann Duluth Atlanta Braves
John Keilholtz Cross Creek  
Christopher Trantow  St Pius X  
Matt Handley  Greater Atlanta Christian  
Brandon Moss  Loganville  
Will Startup Cartersville Georgia
Ryan Earnest  Hardaway  
Rip Warren Walker Georgia

2002
Team Georgia

Senior Team

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Guillermo Roman Brookwood Undecided
Justin Newman Shaw Georgia State
Bryan Van Bavel Gainesville Chattahoochee Valley
Matt Stanley Vidalia Young Harris
Kurt McKee Parkview Columbus State
Parker Dye Lakeside Evans Young Harris
Wes Turner Collins Hill Georgia Southern
Will Peterson Valdosta Undecided
Scott Hendrix Cartersville Kennesaw State
Erik Smallwood South Cobb North Georgia
Stephen Flake McEachern North Georgia
Jake Bundrick Cairo Pensacola Junior College
Will Startup Cartersville Georgia
Skyler Webb Brookwood North Georgia
Luke Taylor Lowndes Middle Georgia
Carlos Height Wayne County South Georgia
Greg Dowling Pope Georgia Southern
John Carroll Gainesville Georgia Southern
John Ingram Chattahoochee Clemson
Lee Hyde Fayette County High School Junior

Junior Team

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL POSITION
Paul Vazquez Hardaway SS-2B
Brandon Ponder Lowndes SS-2B
Luke Gordon Tift County C-3B
Rhett Barber Clinch County LHP-OF
Ricky Hutchinson Coffee County C-OF
Everett Teaford Centennial LHP-OF
Tim Gustafson Parkview RHP-SS
Bryan Gainous Cairo RHP-OF
Joey Side South Gwinnett OF-3B-C
Lee Hyde Fayette County LHP-OF
Wesley Parker Warner Robins LHP-OF
Josh Morris Cartersville OF-1B
Cameron Howard Newnan LHP
John Brigman Shaw RHP-1B
Bryan Steed Marist SS-OF
Allen Curtis Roswell RHP
Matt Raettig Parkview RHP-C
Burt Barto Columbus RHP
Spence Glotzbach Richmond Hill RHP
Brandon Lowe Vidalia 1B-3B

2003
Team Georgia

Senior Team

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
Brad Rulon Columbus  
Ricky Hutchinson Coffee County  
Rhett Barber Clinch County Georgia
Ric Bishop Columbus High School Junior
Jonathan Wyatt Harrison  
Kyle Gore Warner Robins Middle Georgia
Brooks Brown Portal  
Dwayne Farmer Crisp County  
Joshua Mitchell East Coweta Middle Georgia
Andy Wilson Columbus  
Liam Shanahan Blessed Trinity  
Josh Lairsey Ware County  
Will Southwell Colquitt County High School Junior
Josh Morris Cartersville Georgia
Matt Dallas Heritage Lake City Community
Matt Hightower Cartersville High School Junior
Brandon Masters Shaw Georgia
Adam McDaniel McEachern Georgia
Rance Morgan Clinch County  
Stephen McNelly South Gwinnett  

Junior Team

 

PLAYER HIGH SCHOOL POSITION
Bubba Blalock Westfield INF-RHP
Jason Weaver Lee County RHP
Jay Brown Brunswick INF
Anthony Carter Parkview RHP
Josh Copeland Northgate RHP-1B
Josh Edmondson LaGrange RHP
Josh Fields Prince Avenue RHP-OF
Tyler Flowers Blessed Trinity 3B
Brian Futral Newnan RHP
Jacob Jarvis Lowndes C
Brandon Langford Lakeview-F. Oglethorpe OF
Casey Martin Wayne County LHP-1B
Blain Rhodes Brunswick C
Michael Rozier Henry County LHP-1B
Michael Schlact Wheeler RHP
Ryan Schwartz McIntosh RHP
Shaun Spearman St Pius X INF
Jonathan Strickland North Cobb OF
Scott Wandless Greenbrier LHP-OF
Wade West Loganville INF

2004
Team Georgia

Senior Team

PLAYER HIGH SCHOOL COLLEGE OR PRO
William Bond Greater Atlanta Christian Clemson
J.J. Woodard Shiloh Chattahoochee Valley
Josh Clendenin Harrison College of Charleston
Blake Zorn Vidalia Middle Georgia
Zack Keesler Cartersville Georgia
Matt Hightower Cartersville Florida
Will Southwell Colquitt County Georgia Southern
Jay Brown Brunswick Young Harris
Anthony Carter Parkview Columbus State
Barret Shaft Parkview Western Carolina
Tyler Brown Loganville Middle Georgia
David Richardson Lumpkin County Georgia Southern
Korey Noles LaGrange Columbus State
Rick Bishop Columbus Georgia
Charlie Blackman North Gwinnett Young Harris
Joe White South Forsyth Middle Georgia
Randy Drew Coffee County Middle Georgia
Eddie Prasch Milton Georgia Tech
Jason Weaver Lee County Columbus State
Stephen Dodson Wesleyan Georgia

Junior Team

"Sunbelt Champions"

PLAYER HIGH SCHOOL POSITION
Griffin Benedict St Pius X C
Jonathan Egan Cross Creek C
Clayton Cain Brookwood 1B
Brandon Monk LaGrange SS-2B
Buster Posey Lee County SS-RHP
Josh Wilson Effingham County SS-2B
Zach Martin Columbus 3B
Zack Black North Gwinnett 3B
Greg Lindsey Henry County OF
Anthony Steele Cherokee OF
Kyle McCreary Starr's Mill OF
Iain Sebastian Columbus OF-RHP
Tyler Musselwhite Gainesville RHP
Jon Ban Walton RHP
Jarrett Coker Parkview RHP
Phillip Robinson Fayette County RHP
Geoff Vandel Shaw LHP
Kyle Doerhman Loganville LHP
Matt Clark Riverside LHP
Wes Tigor South Gwinnett RHP

 

Team Georgia Home Page                                    Present Team Georgia Information      

Team Georgia Sponsors                                       Team Georgia General Information